Publikováno: 20. 5. 2022

Retro muzeum v Kotvě

V pražském obchodním domě Kotva bylo otevřeno Retro muzeum s designem ze 70. a 80. let minulého století v Československu. Cílem muzea je připomenout toto období mladší generaci, jelikož novodobá historie se v českém školství mnohdy opomíjí.

@retronuzeumpraha.cz

V současné době čítá depozitář Retromuzea na 12 000 exponátů, ať unikátních či běžných předmětů, které jsou již zaevidovány a velká část z nich bude k vidění v expozici. V roce 2021 se muzeu podařilo získat prostor v nejvyšším patře obchodního domu Kotva, který navrhovali manželé Machoninovi v 70. letech – záměrem bylo propojit tuto kulturní památku zapsanou na seznamu památek Ministerstva kultury s dobovým designem a přenést tak návštěvníky do období otevření tohoto obchodního domu.

Muzeum se rozkládá na více než 2500 metrech čtverečních a je rozděleno do 5 hlavních okruhů, mapujících netradičním způsobem běžný život, design a trendy v Československu v 70. a 80. letech. Návštěvníky čekají ukázky módy, bydlení, jídel, trávení volného času, ale také komunistické propagandy a fungování undergroundu. Součástí expozice jsou i četné interaktivní prvky.

Retro muzeum Praha provozuje spolek Art Salon S založený v roce 2014. Pod vedením předsedy Roberta Vůjtka má spolek za sebou asi čtyři desítky výstav v Praze i po zbytku republiky, v Praze je pořádá především v Tančícím domě. Organizoval retrospektivu Bořka Šípka, výstavu Memories Roberta Vana i několik výstav Káji Saudka.

Zdroj: retromuzeumpraha.cz