Publikováno: 10. 3. 2020

Matematika v muzeu? Proč ne!

Je možné do programů muzejní edukace začlenit matematiku?

@kidsinmuseums.org.uk

Dějepis nebo přírodověda jsou běžnou součástí programů muzejní edukace ve většině muzeí. Technická muzea nabízejí také témata z fyziky nebo z pracovní výchovy, v galeriích dominují dějiny umění nebo výtvarná výchova. Ve všech těchto oblastech lze navíc najít bezpočet průřezových témat. Je ale možné do programů pro školy začlenit aktivity z nepříliš populární, ale nesmírně důležité matematiky?

Britská organizace Kids in Museums, která se specializuje na oblast dětských muzeí a muzejní edukace, připravila metodický materiál s názvem How can your museum help families with math? Kromě teoretické metodické části obsahuje i konkrétní příklady aktivit, které je možné připravit pro různé typy sbírkových předmětů. Mezi ně patří například symetrie nebo geometrické vzory v umění, úkoly s číselnými daty v zoologické expozici nebo rekonstrukce historického obchodu s využitím tehdejších platidel.

Celá metodika ke stažení zde (pdf).

Zdroj: kidsinmuseums.org.uk/resources/how-can-your-museum-help-families-with-maths/