Publikováno: 10. 3. 2021

Interaktivní web Proč umění?

Odpovědi na nejčastěji kladené otázky v galeriích z dílny mezinárodního kolektivu autorů a muzejních edukátorů.

@culturenet.cz

Platforma Máš umělecké střevo? spustila středoevropský on-line projekt Proč umění?

Projekt vychází ze stejnojmenné úspěšné publikace. Interaktivní web vznikl jako společné dílo mezinárodního kolektivu autorů a muzejních edukátorů, kteří v uplynulých letech zpracovali texty do podoby nejčastěji pokládaných otázek v galeriích. Na základě děl z největších středoevropských sbírek na ně nabízejí odpovědi. Cílem projektu je zpřístupnit současné umění především studentům a upozornit na souvislosti s historií umění a s důležitými průhledy do minulosti. Na interaktivním webu je zpřístupněn doprovodný materiál, který nabízí prostor pro práci studentů a pedagogů a může tak být šikovným pomocníkem při zkvalitňování výuky výtvarné výchovy na středních a základních školách.

Projekt je doprovázen bohatým obrazovým materiálem a poutavými ilustracemi výtvarníka Kakalíka. Nabízí příběhy jednotlivých umělců a uměleckých děl, které formovaly podobu umění především v posledním století. Interaktivní forma webu předává informace zábavnou formou, na níž je kromě nejčastěji pokládaných otázek i možnost vytvořit si vlastní dílo, vyhledat si jednotlivá díla na časové ose či mapě galerií.

Autory textů jsou zástupci nejvýznamnějších galerií z České republiky (Národní galerie Praha, Centrum současného umění DOX, Moravská galerie v Brně), Slovenska (Slovenská národná galéria), Maďarska (Ludwig Muzéum Budapest) a Německa (Staatliche Kunstsammlungen Dresden) spojených pod vzdělávací platformou Máš umělecké střevo?.

Autorkou konceptu webu je Martina Freitagová (Máš umělecké střevo?) a spoluautorem studio Netvarec.

Zdroj: culturenet.cz