Publikováno: 26. 9. 2023

Inspirace ze zahraniční praxe v Mělníce

Platforma MuseUM JINAK přizvala inspirativní zahraniční hosty na letošní konferenci Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG.

Inspirace ze zahraniční praxe v Mělníce

Platforma MuseUM JINAK tento rok spolupracuje s podporou fondů EHP a Národního plánu obnovy na pořádání sedmého ročníku konference Aktuální trendy v Muzejní prezentaci a edukaci, která se koná od 1. do 3. října v Regionálním muzeu Mělník. Iniciátorem konference je Komise pro práci s veřejností a muzejní pedagogiku AMG a díky zapojení platformy je událost prodloužena o nedělní předkonferenční program, který představí praktické workshopy seznamující s novými přístupy k muzejnímu vzdělávání.

Zastřešujícím rámcem nedělní nabídky jsou možnosti zážitkového poznání v muzeu a jeho uplatnění ve vlastní praxi představí hosté z Muzea Brněnska, Muzea Hlučínska a Pevnosti poznání. Podělí se o ukázky a metody, jak tímto způsobem představit témata jako jsou lidové zvyky a tradice, středověký urbanismus či ochrana památek. Speciálním hostem nedělní části programu budou lektoři z Musea Rotterdam, kteří ve své edukaci uplatňují „role play“ herní principy a motivují skrze ně současnou mládež k aktivnímu poznání historických i současných dilemat, výzev a společenských hodnot. Předkonferenční blok uzavře Vývojový lab, kde budou mít edukátoři a zástupci muzeí možnost společně se zahraničními hosty konzultovat nové a připravované edukační programy, přístupy a pomůcky.

Inspirativní zahraniční hosté přizvaní platformou MuseUM JINAK vystoupí také v hlavním konferenčním programu. Vedle průřezové prezentace aktivit nizozemských edukátorů z Rotterdamu v pondělí dopoledne představí Janicke Kernland z norské sítě Helgeland Museum koordinovanou spolupráci mezi regionálními muzei, kterou motivuje tamní systém vládní podpory, a také možnosti, jaké skýtá pro orientaci muzeí v lokálních komunitách k výzvám současné společnosti. V bloku zvaném Tržiště bude polská kurátorka, edukátorka a kulturní animátorka Magdalena Kreis prezentovat své projekty a koncepty pro různorodé instituce, které napomohly otevírat prostor pro děti v jejich expozicích. Téma malých muzeí a práce s komunitou bude klíčové pro další bloky konferenčního programu obsazené prezentujícími z celé České republiky.

Program konference je k dispozici zde.

Zdroj: Jakub Jiřiště - NaFilM / MuseUM JINAK