Publikováno: 16. 4. 2021

Hnutí Slow Art a muzea

Hnutí chce podnítit návštěvníky ke zpomalení a zamyšlení se nad uměleckými díly.

@washingtonpost.com

Podle výzkumů se běžný návštěvník muzea nebo galerie přistaví u jednoho exponátu v průměru pouze 30 sekund. Hnutí Slow Art vzniklo jako odpověď na současnou uspěchanou dobu, kdy se z návštěv výstav nebo expozic vytrácí chvíle zastavení u konkrétního díla k jeho prožitku, zamyšlení nebo diskuzi.

Princip Slow Art je jednoduchý - stačí si vybrat v muzeu nebo galerii jedno dílo a přistavit se u něj na 5-10 minut.Své pocity, teorie nebo nová zjištění je pak vhodné probrat se svými společníky nebo dalšími návštěvníky. Cílem aktivity je nejen nový pohled na vystavené exponáty, ale také zpřístupnění muzea i pro lidi, které odrazují zástupy návštěvníků nebo běžná rychlost prohlídky.

Instituce se mohou zapojit do každoročního Slow Art Day a pořádat doprovodní program ve formě skupinové Slow Art aktivity. Letošní Slow Art Day se konal 10. dubna a zapojila se řada muzeí, galerií a kulturních center po celém světě.

Webové stránky projektu Slow Art Day zde.

Více informací o hnutí Slow Art v článku zde.

Zdroj: washingtonpost.com, slowartday.com

Publikováno: 14. 7. 2022

Viewing Art Mindfully

Ashmoleovo muzeum v Oxfordu připravilo cyklus videí, ve kterých kurátoři představují umělecká díla přístupem mindfulness (všímavost).