Publikováno: 15. 8. 2023

Historicko-vzdělávací programy VHÚ

Pro všechny zájemce o novodobou českou historii připravil Vojenský historický ústav Praha na dobu celého školního roku 2023/2024 pestrý doprovodný program.

@vhu.cz

Od poloviny září 2023 do konce června 2024 se mohou zájemci o moderní dějiny účastnit tematických vycházek a přednášek.

Souhrn komentovaných vycházek:  Místa bojů Pražského povstání

První zářijová vycházka představí budovu rozhlasu a její okolí. Právě volání rozhlasu o pomoc ve 12.33 v sobotu 5. května 1945 bylo signálem k celočeskému povstání. Při druhé vycházce v říjnu se účastníci seznámí s klíčovou strašnickou vysílačkou. V další, tentokrát listopadové, se zamíří na Soudní náměstní – nynější Náměstí Hrdinů a dalších místech bojů na Pankráci a v okolí neslavně proslulé věznice, v níž skončily stovky hrdinů protinacistického odboje. V prosinci se zájemci sejdou v Lahovičkách a dozví se něco o bojích na Berounce.

Rok 2024 bude zahájen lednovou procházkou na téma bojů v okolí letiště na Ruzyni. V únoru se zájemci dozví informace o bojích v okolí Letné, v březnu historik VHÚ Tomáš Jakl poodhalí, jaká místa bojů se skrývají v povídce Němá barikáda a to, že hlavní část je v ní z barikády na Trojském mostě. K dubnové vycházce se zájemci sejdou ve Vysočanech, květnová se bude věnovat velitelství Bartoš v Bartolomějské ulici, podívají se také na Staroměstské náměstí, kde měla velitelství skupina Alex, – dozví se také o bojích o Hlavní poštu. Poslední – červnová vycházka, na kterou je sraz před budovou železniční stanice Praha-Vršovice – se bude věnovat obrněným vlakům, které sehrály v Pražském povstání významnou roli.

Vycházky potrvají do dvou hodin a jejich délka nepřekročí 3,5 km.

Úterky  věnované II. odboji

Podvečery posledních úterků v měsících září – červen (od 18h) budou věnovány méně známým skutečnostem z dějin protinacistického odboje. Historici VHÚ vybrali některá opomíjená či málo známá témata z druhého odboje. Budou prezentovat i nová fakta ze svého výzkumu. V přednáškách se soustředí na podstatné rysy, nové skutečnosti a opomíjené osobnosti. Seznam témat úterních podvečerů najdete na tomto odkazu.

Série workshopů o archivních pramenech I. světové války

Nově připravená série historicko-naučných podvečerů navazuje na sérii úspěšných workshopů Pátrání po vojácích první světové války – v teorii i praxi, která začala v dubnu letošního roku. Posluchači se od historiků specializujících se na období první světové války dozví zajímavosti z digitalizovaných vojenských záznamů a získají také podrobný návod na to, jak pátrat po svých předcích. Podzimní workshopy se konají 19. září, 17. října a 14. listopadu vždy od 18 hodin v přednáškovém sále Armádního muzea Žižkov. Obsazenost jednotlivých workshopů je limitována 40 místy.

Pro účast na procházkách, přednáškách a workshopech je nutná rezervace: rezervaceakce@vhu.cz.

Zdroj: vhu.cz