Publikováno: 18. 5. 2022

Muzejní aktivity pro dospělé kreativně

Nejen přednášky nebo koncerty mohou přilákat dospělé návštěvníky do muzea.

Muzejní aktivity pro dospělé kreativně

Zatím co dětští návštěvníci se s muzeem mohou seznámit během edukačních programů pro školní třídy, odpoledních a víkendových workshopů nebo letních táborů, u doprovodných programů a akcí pro dospělé mohou zaměstnanci muzea jen málokdy popustit uzdu kreativitě. Portál MuseumNext přináší několik tipů na neobvyklé programy, které muzea mohou nabídnout svým návštěvníkům (nejen) ve věku 18-65 let. Řada z nich již má za sebou svou premiéru a je úspěšně realizována ve světových institucích.

• Série přednášek - přednášky patří k nejvyhledávanějším a nejčastěji pořádaným muzejním akcím. I ty je ale možné pojmout netradičně - londýnská Wellcome Collection nabízí "Packed Lunch", sérii popularizačních přednášek, které se konají v době oběda a umožní tak lidem strávit svou obední přestávku v muzeu.
  • Teambuildingové akce - zejména ve větších muzeích se nezřídka konají různé firemní akce nebo galavečery spojeny s komentovanou prohlídkou expozice nebo výstavy. Menší muzea mají zase možnost obohatit tyto akce programem šitým na míru svému zaměření, aktuální výstavě nebo prostorám - zaujmout mohou střecha s výhledem nebo zahrada.
  • Muzejní noci - akce muzejních nocí se u nás již konají relativně běžně. V posledních letech se začínají objevovat i "museum lates" - akce v pozdních hodinách, na kterých mohou návštěvníci (striktně z řad dospělých) najít kvízy, workshopy, tematické aktivity, živou hudbu a občerstvení. Inspirujte se třeba v Tate Modern nebo Metropolitním muzeu.
  • Programy pro cizince - muzeum je ideálním místem, jak zprostředkovat kulturu a historii České republiky a jejich regionů lidem, kteří se zde přistěhovali za prací, studiem, zkušenostmi nebo z důvodu útěku před válečným konfliktem nebo politickou situací ve své zemi. V souvislosti se situací na Ukrajině již řada muzeí nabízí kurzy češtiny, komentované prohlídky a programy v ukrajinštině nebo akce zaměřené na kulturní výměnu. Podobné aktivity nepochybně ocení i zahraniční studenti, expati nebo příslušníci národnostních menšin.
  • Virtuální rande - originální koncept, který má v nabídce Dallas Museum of Art v americkém státě Texas. Na jeho webových stránkách mohou zájemci najít digitální balíček inspirovaný uměleckými díly ze sbírky muzea. Ten obsahuje recept na koktejl, seznam hudby, virtuální prohlídku výstavy a návody na rukodělné aktivity nebo jiné zábavné činnosti ve dvojici. Muzeum aktuálně nabízí devět různých balíčků na témata jako umění 90. let, zobrazení zimy v krajinomalbě nebo zátiší.

Další tipy najdete v celém článku zde.

Zdroj: museumnext.com