Publikováno: 23. 3. 2023

Vídeňské muzeum poukazuje na klimatickou krizi nakloněním obrazů

Vídeňské Leopold Museum pověsilo krivě 15 děl známých umělců, aby upozornilo na důsledky globálního oteplování.

Vídeňské muzeum poukazuje na klimatickou krizi nakloněním obrazů

Obrazy Egona Schieleho, Gustava Klimta, Gustava Courbeta a dalších, které jsou vystaveny v expozici muzea, jsou v rámci akce nakloněny o tolik stupňů, o kolik by se mohla v blízké budoucnosti zvýšit teplota ve vyobrazených regionech - ať už je to rakouské Atterské jezero, přehoří Alp nebo pobřeží Atlantického oceánu. Muzeum tak chce upozornit na to, že bez opatření na zmírnění dopadů klimatických změn mohou tato místa zcela změnit svou podobu.

Právě jeden z vystavených obrazů Gustava Klimta se vloni v listopadu stal terčem útoku klimatických aktivistů, kteří na obraz nalili černý olej na protest proti novým ropným a plynovým vrtům. Ředitel muzea se tehdy proti akci ohradil a kritizoval ji jako neproduktivní. Aktuální projekt má být vlastním uměleckým vyjádřením solidarity s klimatickým hnutím.

Více informací zde.

Zdroj: monopol-magazin.de