Publikováno: 2. 3. 2021

V mexickém pralese vznikne ekologické muzeum

Muzeum s environmentálním zaměřením vznikne ve znovu zalesněné části dešťového pralesa.

@hyperallergic.com

V okrajové části pralesa na jihu Mexika se otevře nové muzeum. Z iniciativy mexického sběratele umění a environmentálního aktivisty Ferdinanda Raíze vyroste na území, které bylo nelegálně odlesněno v rámci rozšiřování zemědělské půdy, budova inspirována stupňovitými pyramidami Mayů, Oltéků a Aztéků. Budova muzea byla projektována s ohledem na zásady udržitelnosti, u její stavby budou použity tradiční techniky a lokální materiály jako sisalové vlákno nebo pryskyřice ze stromu chukum.

Muzejní instituce dostala název Xinatli, co pochází z jazyka Nahuatl a označuje okamžik, kdy semeno vyklíčí v půdě. To má odkazovat na zaměření činnosti instituce, co má být zejména výstavní činnost se zaměřením na biotop dešťového pralesa, prezentace umění s environmentální tematikou a výzkumná činnost v oblasti biodiverzity a boje se změnami klimatu.

Součástí muzejního komplexu bude ovšem i opětovné zalesnění okolí budovy v rozloze 90 hektarů.

Více informací v článku zde.

Zdroj: hyperallergic.com