Publikováno: 21. 6. 2023

Stoupající hladina moře ohrožuje muzeum v Normandii

V důsledku klimatických změn hrozí zaplavení muzeu připomínající největší vyloďovací operaci v historii a významnou událost druhé světové války.

@utah-beach.com

Utah Beach Landings Museum, které otevřelo své brány veřejnosti v roce 1962, vzniklo na místě bývalého německého ležení, jež bylo v den D – 6. června 1944 prolomeno americkými útočnými silami. V nedávné minulosti bylo muzeum rožířené a zrekonstruované; veřejnosti se v této podobě představilo při znovuotevření v roce 2011. Ve svých sbírkách muzeum uchovává širokou škálu německých a amerických válečných exponátů související se střetem západních spojeneckých vojsk a německého wermachtu na pláži Utah. Nachází se v něm bojová technika, letadla, historické mapy, ale i vybavení zdravotníků, kteří se podle ženevské konvence museli bojištěm pohybovat beze zbraně.

O vylodění západních spojenců v Normandii více: zde

Muzeum založil Michel Delavay, který byl nešťastně zraněn během Dne D. V současnosti jej spravuje Delavayův syn Charles de Vallavieille, který čelí hrozbě záplavy části pobřeží včetně muzea v důsledku klimatických změn. V této souvislosti se uvažuje o přestěhování muzea, které je však úzce propojeno s místem, na kterém stojí. Proti přemístění muzea navíc protestují příbuzní veteránů, kteří si přejí, aby památník zůstal na místě, kde jejich předci položili své životy za svobodu. Francouzi zatím pobřeží alespoň zpevňují pískem, více dalších možností ale nemají.

Zdroj: liberationroute.com; ct24.ceskatelevize.cz