Publikováno: 30. 3. 2022

Průzkum postoje kulturních organizací k ochraně životního prostředí

Kulturní sektor hledá způsoby, jak fungovat s ohledem na životní prostředí – i k tomu má posloužit dotazníkové šetření, do něhož se mohou kulturní organizace zapojit do 12. dubna.

Průzkum postoje kulturních organizací k ochraně životního prostředí

Umění a kultura mají jedinečnou schopnost oslovit své publikum a vybudit v něm ať už skrze představení, výstavy, či umělecké performance nové úvahy i inspiraci pro žitou praxi. Mají ale také zodpovědnost přistupovat ke svému provozu šetrněji – veřejná správa, jíž je řada tuzemských kulturních organizací součástí, se podílí na českém HDP až 40 %. Česká republika přitom v žebříčku emisní náročnosti spotřeby energií zemí EU zaujímá hned třetí místo. Proto by kulturní organizace měly věnovat pozornost jak podílu na uhlíkové stopě, což by se mělo promítnout do jejich strategického řízení, tak i celkové udržitelnosti své činnosti a pracovních podmínek.

Průzkum poskytne informace o již fungujících opatřeních, které se osvědčily, ale také o překážkách, které podobným snahám brání. Na základě těchto dat bude následně sestaven seznam doporučených a osvědčených cest, jak nejlépe podchytit přímé i nepřímé dopady kulturního sektoru na životní prostředí. Zároveň data pomohou zlepšit nastavení možné podpory kulturních projektů a fungování institucí ve snaze fungovat udržitelněji.

S dotazníkem oslovujeme jak veřejné, tak soukromé subjekty, ve všech kulturních odvětvích na všech úrovních, od lokálních po celonárodní. Sběr dat zajišťuje Institut umění – Divadelní ústav (příspěvková organizace Ministerstva kultury) a Magistrát hlavního města Prahy.

Zdroj: idu.cz