Publikováno: 28. 2. 2023

Památky po zemětřesení v Turecku a Sýrii

Mezinárodní rada pro muzea a sbírky moderního umění (CIMAM) vydala prohlášení o plné podpoře tureckých a syrských kulturních institucí a památek a sestavila seznam zdrojů a platforem humanitární pomoci.

@artalk.cz

Po sérii ničivých zemětřesení v jihovýchodním Turecku a Sýrii se nyní řeší způsoby humanitární podpory i osud poškozených památek. V destabilizovaném Turecku navíc hrozí krádeže cenných památek. Zemětřesení výrazně poškodilo hrad Gaziantep z 2. století našeho letopočtu, přičemž část jeho zdí a věží byla zcela zničena. Silně zasáhlo i jeden z nejstarších hradů na světě, citadelu v Aleppu, jak uvedlo ve svém prohlášení syrské Generální ředitelství pro památky a muzea. Poškozena byla i pevnost Diarbakir v Sur, zapsaná na seznam UNESCO v roce 2015.

Mezinárodní rada pro muzea a sbírky moderního umění sestavila soupis institucí a neziskových organizací, se kterými je možné spolupracovat a nabídnout finanční podporu.

Více o problematice v článku Petry Lexové na webu Artalk: zde

Zdroj: artlak.cz