Publikováno: 7. 10. 2021

Muzeum z plastového odpadu na Jávě

Muzeum z plastových láhví nebo igelitek má upozornit na znečištění moří a oceánů.

Aktivisté na indonéském ostrovu Jáva otevřeli muzeum, které je celé zbudováno z plastového odpadu. Výstavba muzea trvala tři měsíce a bylo u ní použito přes 10 tisíc plastových láhví, sáčků a igelitek, které dobrovolníci sesbírali z místních pláží a řek. Ústředním exponátem muzea je socha bohyně blahobytu Dévi Šrí, která je rovněž vytvořena z odpadového plastu. Cílem instalace je upozornit na problém znečištění moří a oceánů a podnítit návštěvníky k omezení používání plastů v každodenním životě. Indonésie patří spolu s Filipínami a Vietnamem k největším světovým producentům plastového odpadu.

Od zářijového otevření navštívilo muzeum již více než 400 návštěvníků a stala se populárním objektem fotografií na sociálních sítích. Podle zpětné vazby je tento způsob informování o problémech životního prostředí velmi efektivní zejména u mladých lidí.

Více v článku na Reuters nebo iDnes.

Zdroj: reuters.com; idnes.cz