Publikováno: 2. 3. 2022

Mezinárodní den památek a historických sídel 2022

Tématem letošního Mezinárodního dne památek a historických sídel je Kulturní dědictví a klima.

Mezinárodní den památek a historických sídel 2022

Od roku 1982 se z iniciativy ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) slaví Mezinárodní den památek a historických sídel každoročně v datu 18.dubna. Po loňském tématu Sdílená kultura, sdílené dědictví, sdílená odpovědnost bylo pro letošní ročník bylo zvoleno opět aktuální hlavní téma Kulturní dědictví a klima. Nejen členové ICOMOS mohou tuto příležitost využít na představení způsobů, jak se aktivně zapojují do boje s klimatickými změnami, ať už jsou to regionální nebo mezinárodní projekty, aktivity v oblasti edukace a komunikace s veřejností nebo zásady udržitelnosti v každodenním provozu.

Památky a historická sídla se mohou zapojit prostřednictvím širokého spektra aktivit (krátké video ke sdílení na oficiálních kanálech ICOMOS, fotografické představení konkrétního projektu, organizace webinářů, workshopů nebo jiných akcí). Letos se opět z důvodu probíhající pandemie aktivity budou odehrávat pouze v online prostoru. Přihlášení probíhá na mailové adrese calendrier@icomos.org.

ICOMOS se tématu životního prostředí věnuje v posledních letech intenzivně. V roce 2021 vydala organizace dokument Cíle udržitelného rozvoje: Metodické pokyny pro aktéry v oblasti dědictví a rozvoje (.pdf, 69 stran, anglický jazyk). Zpráva The Future of Our Pasts: Engaging cultural heritage in climate action (.pdf, 62 stran, anglický jazyk) z roku 2019 přízvukuje potřebu spolupráce památkových objektů s regiony a lidmi zasaženými změnami klimatu. Rezolucí z roku 2020 se ICOMOS hlásí k přístupu ke kulturnímu dědictví s hlavním zaměřením na lidi (People-Centered Approach to Cultural Heritage), včetně adekvátní odpovědi na situaci týkající se životního prostředí.

Více informací zde.

Zdroj: icomos.org