Publikováno: 12. 7. 2022

Květinová unie v Bruselu

Výstava mladých umělců instalovaná v Bruselu u příležitosti českého předsednictví v Radě EU reflektuje téma životního prostředí.

Květinová unie v Bruselu

Budovy Rady EU vyzdobí během českého předsednictví projekt Květinová unie – koberec, tapiserie a nábytek z recyklovaného materiálu. Devět mladých českých umělců připodobnilo spojenectví členských států EU k rozmanitosti a propojenosti přírody.

Využitím ekologických materiálů zároveň umělci reflektují aktuální téma ochrany životního prostředí, které bude české předsednictví řešit nejen v souvislosti s válkou na Ukrajině. Slavnostní otevření expozice proběhne v úterý 12. července v 17.30 v atriu budovy Justus Lipsius za účasti ministra kultury Martina Baxy, stálé představitelky ČR při EU Edity Hrdé a ředitelky Národní galerie Praha Alicje Knast.

Podlahu vstupu do hlavní budovy Rady EU pokryje kruhová instalace dvanácti koberců ve tvaru květů. Inspirací byla vlajka Evropské unie, její hvězdy ale nahrazují právě květiny. Odkazují na krásu, diverzitu a propojenost přírody, ve které umělci vidí paralely se spoluprací unijních států. I ty jsou do jisté míry odlišné, vyrůstají ale ze společné půdy a dohromady tvoří propletený svazek. Lokální identita nevylučuje jejich celkovou jednotu a  díky spojenectví v EU jsou silnější.

Projekt pro Radu EU vytvořila skupina mladých umělců, textilních designérů a grafiků – Jan Brož, Jakub Choma, Barbora Fastrová a Johana Pošová, Jakub Jansa, Valentýna Janů, Martin Kohout a kolektiv Overall Office. Expozice zůstane v Bruselu do konce roku 2022, poté se přesune do pražského Veletržního paláce. Projekt vznikl z iniciativy a za finanční podpory Úřadu vlády České republiky.

V rámci letošního předsednictví budou probíhat i výstavy českých umělců v dalších institucích EU. V budově Altiero Spinelli v Evropském parlamentu je instalována výstava Fyziognomie současnosti, která představuje více než dvě desítky českých výtvarných děl. Venkovní výstava Klenoty Česka zas představí v prostorách před budovou Evropské komise Berlaymont 120 fotografií přírodních krás a architektonických skvostů regionů Česka, včetně 16 památek zapsaných na seznam UNESCO.

Více informací zde.

Zdroj: europa.eu

Publikováno: 16. 6. 2022

Projekt Evropský stůl je vystaven v jabloneckém muzeu

Liberečtí skláři a Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravily při příležitosti předsednictví České republiky Radě Evropy sadu číší symbolizujících členské země EU.