Publikováno: 27. 3. 2023

Kuchařka s osmi výzvami Kulturní dohody pro Evropu

Každý recept obsahuje popis pokrmu, ingredience a způsob přípravy jako metaforu s odkazem na aktuální výzvy z prohlášení Cultural Deal for Europe.

Kuchařka s osmi výzvami Kulturní dohody pro Evropu

V rámci programu Kulturní dohoda pro Evropu (Cultural Deal for Europe), publikovala Culture Action Europe (CAE), hlavní evropská síť kulturních sítí, organizací, umělců, aktivistů, akademiků a tvůrců politik, „kuchařku“ s osmi recepty k osmi výzvám tvořících kampaň s cílem názorně vysvětlit jednotlivé body programu. Například naklíčený fazolový salát s citronovou kůrou se vztahuje k obnově kulturní scény po pandemii Covid-19, boršč k podpoře Ukrajiny, Ghost jelllo zase k pracovním podmínkám umělců a kulturních pracovníků.

Podle CAE představuje jídlo a vaření univerzální koncept, který spojuje lidi. Je metaforou srozumitelnou pro každého – má obrovský kulturní, sociální, environmentální a ekonomický rozměr a vypovídá o našich (sdílených) identitách, kulturním dědictví, historii, tradicích a inovacích.

Kampaň Kulturní dohoda pro Evropu vyzývá Evropskou unii, aby plně začlenila kulturu do svých akcí a politik jako zastřešující strategii, která je analogická s její Zelenou dohodou (Green Deal).

Kuchařka „A Cultural Meal for Europe“

Zdroj: ne-mo.org