Publikováno: 25. 2. 2022

ICOM ostře odsoudila ruskou invazi

Mezinárodní rada muzeí ICOM vydala prohlášení odsuzující ruskou invazi a apeluje k ochraně kulturního dědictví Ukrajiny. Níže nabízíme neoficiální přeloženou verzi s odkazem na originální anglické prohlášení.

@https://icom.museum

Počínaje 24. únorem 2022 napadly vojenské síly z Ruské federace Ukrajinu. Mezinárodní rada muzeí (ICOM) důrazně odsuzuje toto porušení územní celistvosti a suverenity Ukrajiny. ICOM je obzvláště znepokojen riziky, kterým čelí muzejníci, jakož i ohrožením kulturního dědictví v důsledku tohoto ozbrojeného konfliktu. ICOM očekává, že obě země jako smluvní strany Haagské úmluvy o ochraně kulturního bohatství v případě ozbrojeného konfliktu a jejího prvního protokolu z roku 1954 dodrží své mezinárodní právní závazky ochrany kulturního dědictví.

Již sám tento konflikt je hluboce znepokojující a je pravděpodobné, že povede k nepřijatelným ztrátám na životech, a proto ICOM vyzývá k příměří, okamžitému jednání mezi válčícími stranami a ke koordinovanému úsilí k zajištění bezpečnosti muzejního personálu a ochrany kulturního dědictví. V dobách konfliktů a nejistoty, jakou je i tato, musí ICOM rovněž vyjádřit své hluboké znepokojení nad důsledky této nejistoty vzhledem k bezpečnosti a ochraně členů ICOM, muzejního personálu a kulturního dědictví Ukrajiny.

ICOM doporučuje všem svým členům, jakmile zajistí svou vlastní bezpečnost, aby měli na paměti své profesní závazky, vyplývající z Etického kodexu muzeí ICOM, chránit, udržovat a propagovat kulturní dědictví a zajišťovat, aby jejich muzea a sbírky byly chráněny před všemi druhy rizik, včetně konfliktů. ICOM dále všem zúčastněným stranám radí, že existuje mnoho on-line bezplatných a přístupných pomůcek, které mohou pomoci v krizových situacích, mimo jiné: příručka ICOM a UNESCO Muzejní bezpečnost a krizová opatření při provozování muzea, pomůcka ICCROM První pomoc pro kulturní dědictví v časech krize nebo příručka UNESCO a ICCROM Ohrožené kulturní dědictví: nouzová evakuace sbírek dědictví.

Kromě toho ICOM vyzývá členy občanské společnosti, aby se obrátili na svá místní muzea a pomohli jim možnými způsoby a prostředky k ochraně jejich budov a sbírek. Jako důležitá centra vzdělávání, studia a zábavy v rámci místních komunit je důležité, aby muzea, coby klíčové referenční body pro místní komunity, byla podporována svými místními komunitami.

Konečně, mimo bezprostřední oblast konfliktu poskytne tato krize příležitost pro bezohledné jedince profitovat z ohrožení kulturního dědictví. ICOM varuje všechny zúčastněné strany, aby byly obezřetné před možným nárůstem pašování kulturních předmětů pocházejících z regionu, a ICOM připomíná všem národním vládám v regionu jejich mezinárodní právní závazky ochrany movitého kulturního dědictví podle konvence UNESCO z roku 1970 Úmluva o zákazu a prevenci nezákonného dovozu, vývozu a převodu vlastnictví kulturních statků jakož i konvence UNIDROIT z roku 1995 Úmluva o odcizených nebo nezákonně vyvezených kulturních předmětech, nezmiňujíc další mezinárodní kulturní úmluvy o ochraně společného kulturního dědictví lidstva.

ICOM úzce spolupracuje se svými mezinárodními partnery a zúčastněnými stranami v regionu a sleduje vývoj situace. ICOM bude i nadále nabízet veškerou možnou podporu, aby zmírnil jakékoli potenciální hrozby pro kulturní dědictví Ukrajiny, kterým může v těchto nejistých dnech a týdnech čelit.

Originální prohlášení: Statement concerning the Russian invasion into Ukraine - International Council of Museums

Zdroj: icom.museum