Publikováno: 28. 7. 2022

Britské Natural History Museum plánuje rozlehlý edukační park

Projekt Urban Nature Project má proměnit dvouhektarový areál u budovy muzea na park s venkovní edukační expozicí.

Britské Natural History Museum plánuje rozlehlý edukační park

Podle průzkumu britského Natural History Museum se deti a dospívající zejména z měst mají větší šanci dostat k přírodě prostřednictvím sociálních sítí než procházkou v parku. Až 87% respondentů z řad mladých lidí uvedlo, že běžnou školní výuku přírodních věd považují za neefektivní a ocenili by, kdyby probíhala přímo v terénu. Na základě výsledků průzkumu vznikl v roce 2020 plán projektu Urban Nature Project, v rámci kterého by se měly zahrady o rozloze pěti akrů (kolem 2 hektarů) proměnit na venkovní edukační expozici.

Plánovaná expozice představí vývoj života na Zemi od počátků až do současnosti. Speciální sekce bude věnováná návštěvnicky atraktivnímu období druhohor - v plánu je instalace bronzové plastiky dinosaura z rodu Diplodokus, která bude obklopena rostlinami z období Jury. V parku budou umístěny také senzory shromažďující vzorky DNA z okolitého prostředí a zvuková data za účelem monitorování, výzkumu a ochrany městské přírody. Dokončení expozice je plánováno na rok 2023. Již nyní ale v rámci projektu probíhají vzdělávací akce pro děti i pedagogy ve spolupráci s řadou britských škol a mládežnických organizací. Projekt ocenil i David Attenboroug, známý popularizátor přírodních věd a hlas řady dokumentárních filmů.

Projekt se muzeum rozhodlo financovat z velké části formou fundraisingu. Zájemci se tak mohou stát sponzory vybraného úseku parku nebo výměnou za finanční dar nechat umístit své jméno na zábradlí nebo lavičky.

Celý článek zde.

Zdroj: museumsandheritage.com