Publikováno: 5. 6. 2023

Britské muzeum ukončilo partnerství s ropní společností

Po 27 letech muzeum neprodloužilo partnerství se společností BP, specializující se na výrobu a prodej fosilních paliv.

Britské muzeum ukončilo partnerství s ropní společností

Britské muzeum ukončilo svou 27 let trvající spolupráci se společností BP (bývalé British Petroleum), specializující se na výrobu a prodej fosilních paliv. Toto partnerství bylo v posledních letech terčem ostré kritiky nejen ze strany environmentálních aktivistů, ale i široké veřejnosti a pracovníků muzea. Jak se uvádělo v otevřeném dopisu, který byl vedení muzea předložen v roce 2021: "Odmítnutí dalšího sponzorství od BP by vyslalo silný signál, že společnosti ze sektoru fosilních paliv – stejně jako tabákové a zbrojní společnosti – již nejsou vítány v kulturním životě. Snížení "společenské licence k provozování" společnosti BP by pomohlo podpořit ústup naší společnosti od fosilních paliv."

Pětiletá smlouva o spolupráci mezi muzeem a BP vypršela v únoru letošního roku a od té doby obdrželo muzeum řadu petic a otevřených dopisů od akademiků a muzejních profesionálů volajících po ukončení veškerých společných aktivit. Spolupráci se společností již dříve ukončily další britské muzejní a galerijní instituce, jako galerie Tate a Národní portrétní galerie.

Celý článek zde.

Zdroj: artnews.com