Publikováno: 7. 2. 2022

10 kroků k udržitelnějšímu muzeu

I malé změny mohou přispět k udržitelnějšímu fungování muzeí, a to včetně těch malých a středních. Manuel Charr v článku v on-line časopise MuseumNext přináší deset základních tipů.

museumnext.com
  1. Přejděte na LED osvětlení: tímto zdánlivě samozřejmým krokem je možné významně snížit uhlíkovou stopu. Jakkoli se toto doporučení může zdát zřejmé, pravdou je, že mnoho muzeí stále používá až desítky let stará osvětlení.
  2. Recyklujte a kompostujte svůj odpad: zodpovědná likvidace odpadu je jedním ze základních pilířů efektivní udržitelnosti, přičemž vhodná recyklace a kompostování bioodpadu by mělo být považováno za standard.
  3. Odstraňte plastové tašky z obchodu se suvenýry: mnoho institucí si nyní účtuje poplatky za používání plastových nákupních tašek, nicméně úplné odstranění nepotřebných plastů z muzea může být dobrým základním pravidlem pro posílení udržitelnosti.
  4. Zbavte se nepotřebných spotřebičů: inventarizace zařízení v muzeu dá jasnější představu o tom, jak nejlépe snížit spotřebu. Dobré je myslet na topné systémy, klimatizační jednotky a audiovizuální techniku ​​s nepřetržitým provozem. Osvětlení ponechané přes noc je dalším významným problémem v mnoha muzeích, který však lze snadno vyřešit instalací snímačů pohybu.
  5. Zbavte se papíru nebo přejděte na recyklovaný papír: společnost jako celek se stále více digitalizuje a potřeba tištěných kopií se neustále snižuje, přičemž kde je to nutné, lze použít recyklovaný papír.
  6. Pozor na průvan: zní to všedně, ale zdroje průvanu mohou výrazně zvýšit spotřebu energie v muzeích, zejména během chladnějších měsíců.
  7. Vsaďte na ekologické čisticí prostředky: změna způsobu, jak přemýšlet o doplňování zásob svých muzeí, je klíčem k trvalé udržitelnosti. Je lepší zvážit investici do ekologičtějších alternativ.
  8. Vytvořte akci s nulovým odpadem: mnoho muzeí pořádá několik výročních akcí ročně. Tím, že jen jedna z těchto událostí bude bez odpadu, může představovat významný krok vpřed.
  9. Připomeňte zaměstnancům důležitost udržitelnosti: v případě udržitelnosti je týmové úsilí mnohem efektivnější než individuální. Pokud si všichni v muzejním týmu uvědomí úsilí, které by měli vynaložit, odměna bude mnohem větší. Nyní existuje spousta výzkumů, které ukazují, že změna chování je stejně mocný nástroj jako jakékoli technologické zlepšení.
  10. Podpořte osvětu: ekologicky inspirované programy, výstavy a přednášky mohou muzeu pomoci aktivněji se zapojit do boje proti změně klimatu.

Více o výzvě „zeleného muzea“ se dočtete v článku: 10 Ways Museums Can Be More Sustainable.