Publikováno: 3. 5. 2021

Monografie o Josefu Cibulkovi — knězi, pedagogu a historikovi umění

Publikace věnovaná pozoruhodnénu osudu prvorepublikového intelektuála.

@ustrcr.cz

Kolektivní monografie mapuje životní příběh humanitního vzdělance Josefa Cibulky — římskokatolického kněze, akademika, plodného badatele a pedagoga, včetně jeho odborného odkazu. Na knize se podílela řada historiků umění a církevních dějin.

Okruh odborného zájmu Josefa Cibulky byl velmi široký. Zahrnoval v sobě raně křesťanské umění a archeologii, stejně jako dílo Vélazquese či Maxe Švabinského. Těžiště jeho bádání však bylo zakotveno v období středověku. Jeho pozornost byla poměrně rovnoměrně rozdělena mezi architekturu, malířství i umělecké řemeslo, stejně jako jednotlivá údobí středověku. Ve třicátých letech se intenzivně věnoval českým korunovačním klenotům a korunovačnímu řádu, pocházejícím z doby vlády Karla IV., zatímco po 2. světové válce jej převážně zaměstnávaly nové objevy velkomoravské architektury, obzvláště pak kostel sv. Jana v Modré u Velehradu.“

SKLENÁŘ, M.; UHLÍKOVÁ K.; VLNAS, V. (eds.): Josef Cibulka. Kněz, pedagog a historik umění ve 20. století. ÚSTR – Ústav dějin umění AV ČR – Katolická teologická fakulta UK, Praha 2020, 1. vydání, brož., 376 s.

Více informací o osobě J. Cibulky a monografii: zde

Zdroje: udu.ff.cuni.cz; ustrcr.cz