Publikováno: 30. 8. 2022

Mobilní aplikace Národního muzea nově i v ukrajinštině

Mobilní aplikace s názvem Národní muzeum v kapse je nově dostupná i v ukrajinském jazyce.

Mobilní aplikace Národního muzea nově i v ukrajinštině

Národní muzeum 24. srpna 2022 ve spolupráci s Českým výborem ICOM u příležitosti Dne nezávislosti Ukrajiny spustilo ukrajinskou verzi své aplikace pro mobilní zařízení. Spuštění aplikace proběhlo na slavnostním večeru v Národním muzeu, při kterém byla předána vlajka ICOM dalšímu pořadateli Generální konference ICOM, jímž je Dubaj.

Aplikace „Národní muzeum do kapsy“ se nyní díky překladu do ukrajinštiny rozšířila o další jazykovou mutaci a přibližuje tak Národní muzeum nové skupině návštěvníků. Cílem této aplikace je nabídnout komplexní zážitek a umožnit nejen koupi vstupenky, ale také nechat se provést expozicemi a dozvědět se o některých exponátech zajímavosti, které do aplikace přidávají přímo odborníci Národního muzea. Pro každou ze čtyř nově otevřených expozic je navíc dostupná komentovaná prohlídka. Dohromady je ke spuštění připraveno více než osm hodin mluveného slova, nyní nově právě i v ukrajinském jazyce. Návštěvník si také může doma s předstihem sám naplánovat trasu, která nejvíce odpovídá jeho zájmům a časovým možnostem.

Na vytvoření aplikace v ukrajinštině se podílelo celkem deset lidí, z toho sedm ukrajinsky hovořících. Výroba trvala zhruba dva měsíce a Národní muzeum při ní spolupracovalo i s redakcí rádia Ukrajina.

Vznik mobilní aplikace v ukrajinském jazyce podpořila i Olena Zelenská. „Dnes bych chtěla obzvlášť poděkovat Národnímu muzeu v Praze za to, že jeho expozice začnou hovořit ukrajinsky. Podporovala jsem zavedení audio průvodce po světových muzeích dlouho před válkou. Teď tato iniciativa má úplně nové rozměry – prohlídka muzea v ukrajinštině přibližuje Ukrajincům jejich domov, který museli opustit kvůli ruskému agresorovi,“ uvedla první dáma Ukrajiny ve videu, které zaslala u příležitosti pořádání generální konference ICOM Praha 2022. Video jejího projevu je k dispozici zde.

Více informací zde.

Zdroj: nm.cz