Publikováno: 1. 7. 2016

Mobilita sbírek VI.: Imunita proti zabavení (23. 9. 2016)

Metodické centrum pro muzea výtvarného umění v Národní galerii v Praze a Odbor movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií MK ČR srdečně zvou všechny odborné pracovníky muzeí na podzimní 6. mezinárodní seminář z cyklu Mobilita sbírek věnovaný problematice imunizace sbírkových předmětů půjčovaných na zahraniční výstavy, který se bude konat 23. 9. 2016 ve Veletržním paláci, Praha 7.

Hlavním zahraničním hostem semináře bude Dr. Nout van Woudenberg, mezinárodně uznávaný odborník na problematiku imunity proti zabavení z nizozemského ministerstva zahraničí. Úplný program bude zveřejněn na webu MC MVU v průběhu prázdnin. Zájemci se mohou hlásit prostřednictvím přihlášky do 18. 9. 2016 na e-mail: dagmar.jelinkova@ngprague.cz .

• Pořadatel: Metodické centrum pro muzea výtvarného umění v NG a Odbor ochrany movitého kulturního dědictví, muzeí a galerií ministerstva kultury ČR
  • Rozsah: celodenní seminář
  • Komu je seminář určen: vedoucí pracovníci a odborní pracovníci muzeí a galerií v ČR (kurátoři sbírek, registrátoři, dokumentátoři), kteří odpovídají za zpracování výpůjčních smluv..

Stručná anotace semináře:

Již šestý seminář z cyklu Mobilita sbírek se znovu po čtyřech letech bude zabývat problematikou imunizace sbírkových předmětů vypůjčovaných na zahraniční výstavy, která je stále aktuálním problémem zejména pro státní sbírky. Úvodní slovo přednese ředitel OMG Mgr. Pavel Hlubuček. Dr. Nout van Woudenberg, mezinárodně uznávaný odborník na problematiku imunity proti zabavení, si pro letošní seminář připraví shrnutí současné situace v oblasti mezinárodní legislativy po roce 2012, informace o návrhu imunity proti zabavení půjčených kulturních statků zpracovaný mezinárodní nevládní organizací pro mezinárodní právo ILA, shrnutí vývoje této problematiky v Nizozemí a konkrétní případy imunizace (zejména soukromých kulturních statků). Na dva bloky přednesené dr. Woudenbergem naváže informace pracovníků OMG Ministerstva kultury ČR o Legislativní mapě vývozů, která má usnadnit orientaci muzejních pracovníků, při zpracování podkladů pro povolení dočasného vývozu do zahraničí podle zákona 122/2000 Sb.

(Zdroj: http://www.mc-galerie.cz)