Publikováno: 19. 5. 2023

Zlatý mamut 2022 – výsledky

V pondělí 15. května 2023 proběhlo v Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea slavnostní vyhlášení 4. ročníku Ceny Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut.

@cenazlatymamut.cz

Cenu udělují tři významné archeologické instituce – Archeologický ústav Akademie věd Brno, Moravské zemské muzeum a Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Přihlášeno bylo téměř třicet projektů, jež se zaměřovaly na práci s dětmi nebo prezentovaly historické či archeologické události jednorázovými akcemi s bohatou scénografií; prezentace archeologie se projevila rovněž aktivitami v on-line světě, mnoha poutavými výstavami a dalšími atraktivními formami.

Oceněné projekty za rok 2022:

• AKADEMICKÁ CENA

1. místo: Podcast Pár Praslenov
Autorský kolektiv: Dušan Kováč, Miroslav Hronec, Tomáš Babura

Komise ocenila u podcastu Pár praslenov jeho neomezený časový záběr, pestrou směs prezentovaných témat odborníky z české i slovenské archeologické scény, a dlouhodobě budovaný, stále se rozšiřující dosah.

2. místo: Publikace Moravské Švýcarsko Jindřicha Wankla
Autorský kolektiv: Pavlína Komínková, Milan Koudleka, Vlastislav Káňa, Marek Novák, Martin Golec

3. místo: Projekt Forlǫg
Autor: Tomáš Vlasatý

• MUZEJNÍ CENA:

1. místo: Cyrilometodějské centrum a revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy
Autorský kolektiv: Ivo Frolec, Tomáš Chrástek, Jitka Zpěváková, Jaroslav Bartík, Dana Menoušková

Atraktivně a moderně zpracovaná stálá expozice s potenciálem dlouhodobě oslovit značné množství lidí, jíž na atraktivitě přidává také její umístění na významné archeologické lokalitě, čímž je s archeologií ještě více provázána a zdůrazňuje také aspekty ochrany nemovitých archeologických památek.

2. místo: Rok archeologických výstav v jičínském muzeu
Autorský kolektiv: Veronika Dospíšilová, Veronika Knoblová, Lucie Novotná, Miroslav Pleska, Dominika Schmidtová, Jiří Unger

3. místo: Zmizelá Třebíč
Autoři: Aleš Hoch, Martin Košťál

• STUDENTSKÁ CENA:
    Prezentace archeologického výzkumu: Novobystřicko ve stínu války
    Autor: Tomáš Pancíř

V případě tohoto projektu komise ocenila jednak komplexní přístup k danému tématu i jeho prezentaci veřejnosti v různých podobách, jednak odvahu věnovat se ještě částečně živému tématu a snahu o objektivní vykreslení příběhu.

• CENA VEŘEJNOSTI:
    Koně a lidé: mezidruhová a mezioborová komunikace
    Autorky: Věra Klontza a Romilda Nevěčná

Hodnocené projekty

Zdroj: cenazlatymamut.cz; facebook.com/Moravské zemské muzeum