Publikováno: 14. 3. 2022

Vyjádřete se k návrhům nové definice muzea!

Čeští muzejníci mají příležitost vyjádřit se k návrhům nové definice muzea, o které se bude hlasovat na Generální konferenci ICOM 2022 v Praze.

Vyjádřete se k návrhům nové definice muzea!

Stálý výbor ICOM pro novou definici muzea ICOM DEFINE připravil 5 návrhů nové ICOM definice muzea. Celý proces probíhal dlouho a byl náročný, ale výsledek je velmi potěšující. Skupina ICOM DEFINE připravila návrhy, které jsou velmi srozumitelné. Vždy je z nich patrné, že hlavní podstatou muzeí jsou jejich sbírky a práce s nimi. Zároveň definice odráží i současný společenský vývoj, přičemž se ale ani v našem prostředí nejedná o nesrozumitelné novinky, ale hodnoty či pojmy v českém muzejním prostředí pevně ukotvené, jako je inkluze, kritické myšlení a další.

Návrhy jsou nyní k dispozici i v českém jazyce a Český výbor ICOM vyzývá muzejníky k vyjádření se, který návrh je nejvýstižnější. Ve formuláři je možné označit preferovaný návrh definice, ale také připojit krátký komentář. Formulář je dostupný do termínu 31. 3. 2022, odpovědi budou následně zpracované a odeslané do 10. 4. 2022 kolegům z ICOM DEFINE.

Online formulář

Obsáhlejší komentáře k navrhovaným verzím definice je možné poslat také přímo výboru ICOM DEFINE na adresu: training@icom.museum.

Zdroj: Český výbor ICOM