Publikováno: 15. 12. 2022

Vánoční ozdoby z britských muzejních obchodů

Výběr nejzajímavějších ozdob na vánoční stromeček z nabídky obchodů muzeí ve Velké Británii.

Vánoční ozdoby z britských muzejních obchodů

Portál Museum+Heritage přináší výběr těch nejzajímavějších vánočních ozdob, které jsou aktuálně dostupné v nabídce obchodů britských muzeí a památkových objektů. Ozdoby na vánoční stromeček jsou dlouhodobě jedním z nejprodávanějších artiklů v předvánočním období. V České republice nabízí ozdoby s motivy sbírkových předmětů nebo jinak tematických například Národní muzeum (vylamovací ozdoby Mamut, Zvon republiky a Historická budova Národního muzea).

Muzeum na lodi SS Great Britain například nabízí textilní figurku svého zakladatele, významného britského konstruktéra a podnikatele Isambarda Kingdom Brunela. Postavička je ručně šitá, materiál na její výrobu byl získán z certifikovaných etických zdrojů. Brunel, v nedávné anketě zvolen druhým nejdůležitějším Britem v historii hned po W. Churchillovi, je vyobrazen z charakteristickým cylindrem, monoklem a plány lodě SS Great Britain. Podobný motiv zvolilo i People's History Museum v Manchestri, které se zaměřuje na dějiny demokracie a pracujícího lidu. Jejich závěsná figurka zobrazuje sufražetku z přelomu 19. a 20. století včetně fialovo-zelené rozety a šerpy z nápisem Hlasovací právo pro ženy (Votes for women). Textilní figurku je možné zakoupit i v muzejním obchodě Muzea Londýna.

Londýnské muzeum dopravy (London Transport Museum) má v nabídce například papírmašové vánoční koule z fair trade materiálu s motivem ikonického dvoupatrového červeného autobusu.

Imperiální válečné muzeum se rozhodlo spojit svoje zaměření z vánoční popkulturní symbolikou a do sametového závěsného modelu bojového letadla spitfire posadilo Santa Clause v charakteristickém červeném klobouku. V nabídce je ale například i Santův sob vybaven slunečními brýlemi v leteckém stylu.

Celý článek najdete zde.

Zdroj: museumsandheritage.com