Publikováno: 17. 8. 2017

Twitter: Museum Hour

Museum Hour přináší muzejním odborníkům z celého světa možnost prodiskutovat aktuální dění ve světě, komentovat a sdílet své zkušenosti, to vše v souvislosti s muzei a jejich rolí ve společnosti.

Twitter: Museum Hour

Souhlasíte s tím, že by muzea měla reagovat na novinky a aktuální situaci ve společnosti?

Do diskuze se můžete zapojit na Twitteru: @museumhour, #museumhour

Každé pondělí od 21:00 do 22:00, pokaždé na jiné téma.

Příklady položených otázek:

• Should our responses to #muslimban be personal, public or both (or none)? Should we take a stand as a sector?
  • At what point in your career would you consider yourself to be an 'emerged' or 'established' museum professional?
  • Ask a museum visitor, which recent exhibitions or permanent displays of dress/fashion have stuck out for you? Why?
  • What do you want to say to the new museum leaders of tomorrow?
  • Find your voice & then listen to the voices in your community, make the museum a space of encounter & defend wellbeing.
  • How should museum #leadership respond to criticism? Engage or rise above?