Publikováno: 22. 5. 2024

Slavnostního setkání k 30. výročí ČV ICOM

V Panteonu Národního muzea proběhlo slavnostní setkání k 30. výročí vzniku Českého výboru ICOM, a to v přímé návaznosti na Mezinárodní den muzeí, který se koná 18. 5.

Slavnostního setkání k 30. výročí ČV ICOM

Tradici tohoto celosvětového svátku muzejníků založil český muzeolog Jan Jelínek během svého působení coby předsedy celosvětové Mezinárodní rady muzeí, přičemž datum Mezinárodního dne muzeí bylo zvoleno na počest otevření hlavní budovy Národního muzea veřejnosti v roce 1891.

Samotná oslava v historické budově Národního muzea byla zahájena zdravicemi nejvýznamnějších hostů v podání předsedkyně ČV ICOM Ginou Renotiére, prezidentky Mezinárodní rady muzeí Emmy Nardi, generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše, vrchního ředitele sekce kulturního dědictví MK Vlastislava Ourody a dalších hostů. V programu posléze zazněly příspěvky související se vznikem ČV ICOM a ICOM Slovensko. Vyvrcholením setkání byl koncert Stamicova kvarteta, který zahrál   několik skladeb českých autorů, a to včetně ve světě nejznámějšího českého skladatele Antonína Dvořáka, a také Bedřicha Smetany, jehož velké výročí si letos připomínáme.

Zdroj: mkcr.cz