Publikováno: 26. 4. 2023

Sborník Média a záchrana památek

Vyšel sborník příspěvků z desátého ročníku konference Máme vybráno, pořádané v roce 2021, s názvem Média a záchrana památek.

Sborník  Média a záchrana památek

Na nezbytnost spolupráce s médii upozorňuje příspěvek Kateřiny Pešatové, vedoucí odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Středočeského kraje. Zejména vizuální média chápe jako podstatnou platformu pro úspěšně vedený dialog se současnou společností. Vydavatelka literárních omalovánek, Blanka Kučerová, spatřuje příležitost v přímé interakci se čtenáři nebo v účasti v oborových soutěžích. Petr Hudičák, kurátor Musea Fotoateliér Seidel, se zamýšlí nad osudy unikátní fotobanky, která ukrývá autentickou podobu Šumavy první poloviny 20. století. Muzeum sází na rozsáhlou digitalizaci a dostupnost expozice. Působivou exkurzi do světa virtuální panoramatické fotografie, neodmyslitelně spjaté s prostředím historických objektů, pak představí Martin Hrdlička.

Sborník zahrnuje tři panelové diskuze zachycující problematiku komunikace kulturních institucí s médii – jak optikou majitelů památek, tak prizmatem samotných žurnalistů. Na závěr je zařazen panel s redakcí PROPAMÁTKY. Součástí sborníku je soupis vítezných sbírek.

Projekt MÁME VYBRÁNO pořádá Institut pro památky a kulturu a je zaměřený na financování památek. Jeho součástí je soutěž veřejných sbírek, konference, bulletin a sborník příspěvků.

Zdroj: propamatky.info