Publikováno: 27. 2. 2024

PLATO Ostrava ve finále Mies van der Rohe Award

Konverze bývalých historických jatek na městskou galerii v Ostravě se dostala mezi sedm finalistů nejprestižnější architektonické ceny Miese van der Roheho, kterou každé dva roky uděluje Evropská unie.

PLATO Ostrava ve finále Mies van der Rohe Award

Galerie sídlí ve zrekonstruované budově někdejších městských jatek v Ostravě. Autorem architektonického návrhu přestavby je polské studio KWK Promes Roberta Konieczného. Součástí budovy je pět výstavních sálů fungujících samostatně i při vzájemném propojení. Provoz v novém sídle zahájila galerie v září 2022 a zaměřuje se na prezentaci současného umění. Konverze velmi zdařile prezentuje průnik nových konstrukcí a požadavků s původním kontextem a nabízí jedinečné propojení vnitřních výstavních prostor s venkovními plochami.

Pětici finalistů v kategorii Architektura tvoří kromě městské galerie v Ostravě také studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu, škola Reggio v Madridu, konvent Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsice a veřejný prostor Hage ve švédském Lundu. V kategorii Objev zařadila porota na seznam finalistů knihovnu Gabriela Garcíi Márqueze v Barceloně a rekonstrukci náměstí v portugalské obci Piódao. O cenu Miese van der Rohe se ucházelo dohromady 362 projektů z 38 států.

Porota v březnu postupně navštíví všechny finalisty a 25. dubna oznámí vítěze. Slavnostní předání cen Miese van der Roheho, neboli Ceny EU za současnou architekturu, se uskuteční 14. května 2024 v Barceloně.

Více informací o konverzi bývalých městských jatek v galerii: zde

Zdroj: npu.cz