Publikováno: 20. 6. 2023

Oceněné filmy MUSAIONfilm 2023

Jsou známy oceněné snímky z 25. ročníku přehlídky muzejních filmů MUSAIONfilm, který už od roku 1998 pořádá muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě.

Oceněné filmy MUSAIONfilm 2023

Do soutěže, která byla letos zaměřena na problematiku „muzejního filmu“, se přihlásilo přes 50 snímků.

Oceněné snímky v roce 2023:

• Cena Černý Janek

pro Středisko společných činností Akademie věd ČR za „vynikající filmové ztvárnění a popularizaci vědy ve filmu Největší požár v historii“, zkoumající požár v Národním parku České Švýcarsko.

• Kopí Černého Janka

pro Ostravské muzeum „za vtipnou a originální popularizaci archeologie ve filmech Dívka jménem Mariana, Tajemný ostravský cech, Dětská středověká bota, Příběh jedněch kamen“

• Cena Františka Pospíšila

pro Národní památkový ústav za „cenné ztvárnění projektu záchrany kulturní památky ve filmu Restaurování Jakobínky – Cesta za poznáním a pamětí.“  Dokumentární snímek o středověké věži Jakobínce na hradě v Rožmberku nad Vltavou odhaluje zákulisí její rekonstrukce z let 2013–2019. Obnova věže se tehdy stala unikátním experimentem, který spočíval v dodržování historických stavebních a řemeslných postupů.

• Cena Českého výboru ICOM

pro Muzeum literatury/Památník národního písemnictví za „cenné ztvárnění projektu s mimořádným mezinárodním přesahem ve filmu Petrkov 13.“ Filmový dokument představuje místo, ve kterém žil a tvořil básník, grafik a překladatel Bohuslav Reynek se svojí francouzskou ženou, básnířkou Suzanne Renaudovou a také osudy obou umělců.

• Cena Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě

​pro Národní technické muzeum za „cenné svědectví o historickém řemesle ve filmu Tajemství výroby gotického zámku.“ Videodokument vypráví o kovářské a zámečnické výrobě repliky středověkého zámku z počátku 16. století v dílně Jiřího Javůrka.

Seznam všech oceněných projektů (včetně odkazů na dané filmové snímky)

Zdroj: musaionfilm.net