Publikováno: 9. 4. 2024

Nový dokumentární cyklus ČT: Galerie... kde byste je nečekali

Výjimečné výstavní prostory s unikátními sbírkami představí šestidílná série, jejíž průvodci, herečka Ester Geislerová a výtvarník a scenárista Ondřej Horák, postupně procestují jedenáct ze čtrnácti krajů České republiky.

Nový dokumentární cyklus ČT: Galerie... kde byste je nečekali

V každém díle tohoto šestidílného cyklu ČT představí tři galerie, jež spojuje určitý typ architektury. Zaměří se se na stavby, které původně sloužily k jiným než výstavním účelům, jako například lázně, tovární prostory, obchodní centrum nebo rodné domy. Díky autorovi námětu Ondřeji Horákovi, výjimečnému popularizátorovi výtvarného umění, budou moci diváci poznat atraktivní příběhy těchto budov.

Na svou veřejnosti méně známou uměleckou aktivitu upozorňuje sama Ester Geislerová: „V pražské Kunsthalle, bývalé trafostanici, ve které jsem v roce 2012 vystavila svou diplomovou práci z Akademie výtvarných umění, náš cyklus začíná. Temná, stometrová půda tohoto objektu mi tehdy dobře posloužila jako velká zatemněná místnost pro rozsáhlou videoinstalaci. Plátna vypadala jako prádlo, které se dřív na půdě věšelo.“ Ondřej Horák, který po jejím boku v seriálu představuje výtvarná díla v jednotlivých expozicích, dodává: „Uplatnění historických budov, památek a dalších opuštěných nebo nevyužívaných objektů kreativním způsobem ku prospěchu umění je dobrá cesta.“

Galerie… kde byste je nečekali se ve vysílání ČT art poprvé objeví 10. dubna ve 21:40.

Zdroj: ceskatelevize.cz