Publikováno: 11. 7. 2024

Novou ředitelkou berlínských muzeí bude Marion Ackermann

Nadaci pruského kulturního dědictví, která provozuje berlínská muzea a bývá označována za nejvýznamnější kulturní instituci v Německu, poprvé povede žena.

Novou ředitelkou berlínských muzeí bude Marion Ackermann

Novou prezidentku vybrala správní rada, v níž zasedají zástupci německé federální vlády i spolkových zemí. „Marion Ackermann je skvělá šéfka muzeí, expertka na umění, vynikající stratég, a navíc má výborné mezinárodní kontakty,“ řekla zmocněnkyně německé vlády pro kulturu Claudia Roth, která správní radě nadace předsedá.

Historička umění Marion Ackermann, která začínala jako kurátorka, se ve věku 38 let stala nejmladší ředitelkou velkého německého muzea, když byla jmenována do čela Stuttgartského muzea umění. V roce 2009 odtamtud odešla do Düsseldorfu, kde začala spravovat sbírky spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Roku 2016 pak převzala řízení Státních uměleckých sbírek Drážďany.

Ackermann se funkce ujme 1. června 2025, smlouvu má na pět let. Chce prohloubit spolupráci s partnery v zahraničí, zaměřit se na zviditelnění nadace ve světě a zkusit překonat polarizaci společnosti pomocí umění.

Zdroj: aktualne.cz