Publikováno: 14. 5. 2024

Nové Centrum architektury v Hradci Králové

V Hradci Králové vzniklo na podzim 2023 krajské Centrum architektury, které sídlí v Galerii moderního umění na Velkém náměstí a je prvním mimopražským zařízením svého druhu v České republice.

Nové Centrum architektury v Hradci Králové

Cílem Centra architektury v Hradci Králové je vytváření podmínek pro zkvalitňování architektury, urbanismu a veřejného prostoru v regionu v souvislosti s adaptací na změny klimatu, potřebami dostupného bydlení či celkově citlivějším přístupem k životnímu prostředí. V počátku se bude pozornost věnovat například participaci veřejnosti na tvorbě společných prostranství, metodickému vedení při přípravě různých typů architektonických soutěží, motivaci ke snižování vizuálního smogu nebo rozvoji umění ve veřejném prostoru i v krajině. K daným tématům se budou pořádat přednášky, workshopy či exkurze do inspirativních míst.

Ještě před prázdninami proběhne kulatý stůl či odborná debata určená zejména regionálním architektům. Centrum jedná s výraznými osobnostmi ze Slovenska a Polska, které by měly dorazit. V plánu jsou rovněž dvě umělecké instalace ve veřejném prostoru Velkého náměstí. Téma, kterému by se Centrum dále rádo věnovalo je to, jak nakládat s uměleckými díly, které se ve veřejných prostorách zachovaly z období totality.

Více o plánech a směřování Centra se dozvíte z rozhovru s jeho vedoucím Michalem Kudrnáčem: zde

Zdroj: praha.camp