Publikováno: 20. 5. 2024

Nová autorská skleněná instalace na budově muzea v Jablonci

„Zdánlivá přítomnost“ architektky Terezy Šváchové zdobí venkovní fasádu budovy Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Nová autorská skleněná instalace na budově muzea v Jablonci

Tereza Šváchová vyšla jako vítězka veřejné soutěže, kterou jablonecké muzeum vyhlásilo v prosinci minulého roku. Z desítky návrhů její dílo vybrala odborná porota složená z architektů, v čele s Davidem Vávrou, památkářů a vedení muzea.

Koncepčním těžištěm návrhu je tabulové sklo s dichroickým efektem reagující na světlo. Vytváří dojem z neustálého pohybu, fasáda se díky němu mění každý den i roční dobu. Pět ze šesti pojednávaných ploch je vůči sobě systematicky nakloněno a vytvářejí barevný dialog jak mezi sebou, tak s bezprostředním okolím. „Nové dílo se drží původně vymezených hranic a účelně vytváří dynamický kontrast s bílou plochou v pozadí. Jako slunce při prvním jizerskohorském sněhu. Největší z ploch zůstává zdánlivě prázdná, v průběhu času ji ale zaplňuje množství barevných odrazů trojúhelníkových skel kreslících pastelový obraz původních jizerskohorských jedlí tyčících se nad tolik typickými rašeliništi,“ vysvětlila své pojetí autorka návrhu.

Dílo bylo odhaleno 17. května 2024 v rámci muzejní noci.

Zdroj: mkcr.cz