Publikováno: 15. 12. 2023

Nominace na evropskou cenu EMYA pro dvě česká muzea

Dvě příspěvkové organizace Ministerstva kultury ČR – Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Muzeum literatury byly vybrány do užší nominace na cenu Evropské muzeum roku 2024.

Nominace na evropskou cenu EMYA pro dvě česká muzea

Cena The European Museum of the Year (EMYA) je udělována od roku 1977 pod záštitou Rady Evropy s cílem ocenit výjimečnost na evropské muzejní scéně. Existuje na principech podpory, povzbuzení, ocenění a představení výjimečnosti a inovací na poli muzeí, zejména v oblastech, které se označují jako „veřejná kvalita“.

Muzeum skla a bižuterie svou přihlášku založilo na nové, atraktivní muzejní přístavbě, za kterou získalo v roce 2020 titul Stavba roku. Součástí akce byla revitalizace muzejního parku a designová stálá expozice vánočních ozdob Svět zázraků (World of Wonders). „Delegátka soutěže, která nás navštívila v srpnu, se zajímala o naše mezinárodní kontakty a také o naši roli v přípravě nominační dokumentace ruční výroby skla na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO,“ uvedla ředitelka muzea Milada Valečková.

Muzeum literatury (Památník národního písemnictví) se přihlásilo do soutěže především pro zdařilou rekonstrukci vloni dokončeného sídla instituce i svou zcela novou expozicí. Za vším se skrývá mimořádné architektonické řešení vnitřního prostoru muzea, které zahrnuje výstavní část, badatelny, studovny, depozitáře i odborná pracoviště. Samotná expozice je neobvyklá nejen svým nelineárním pojetím, strukturou jednotlivých celků a propojením uměleckých videí, audio sekvencí, literárních dokumentů, rukopisných knih a uměleckých děl. Její originalita spočívá také v tom, že se i v mezinárodním kontextu jedná o pojetí výjimečného literárního muzea,“ řekl ředitel Muzea literatury Zdeněk Freisleben.

Setkání nominovaných muzeí z celé Evropy se uskuteční v květnu 2024 v Portugalsku. Jednotlivé instituce zde budou svou činnost veřejně prezentovat a nakonec budou vyhlášení laureáti.

Zdroj: mkcr.cz