Publikováno: 26. 6. 2023

Návštěvnost světových muzeí po pandemii

Světová muzea se dosud nevrátila k číslům návštěvnosti z roku 2019, ubylo zejména zahraničních návštěvníků.

Návštěvnost světových muzeí po pandemii

Letošní velkolepá výstava díl barokního malíře Vermeera v nizozemském Rijksmuseu zaznamenala rekordní návštěvnost - vystavené obrazy si za čtyři měsíce prohlídlo více než 650 tisíc návštěvníků. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je to výsledkem poptávky po fyzické, prezenční kultuře po dvou letech pandemie a lockdownů, čísla z ostatních světových muzeí nasvědčují spíš tomu, že se jedná o výjimku, podpořenou kvalitní marketingovou strategií.

Portál Hyperallergic se ve svém článku snaží zodpovědět otázku, jak si návštěvnost muzeí v letošním roce stojí v porovnání se stavem před pandemii. Například Rijksmuseum navštívilo v loňském roce o milion lidí méně, než v roce 2019. Louvre přilákal v roce 2022 o 19 % návštěvníků méně, než v roce před pandemií - tato čísla ale mohou být zkreslená vyprodanou výstavou díl Leonarda da Vinciho v roce 2019. Podle mluvčího Národní galerie v Londýně se počet domácích návštěvníků již dostala na úroveň spřed čtyř let, ale čísla zahraničních návštěvníků jsou pouze na polovině. Za popularitou galerie u Britů může stát i zavedení dobrovolného vstupného na jinak zpoplatněné velké dočasné výstavy v pátek odpoledne. Podobné trendy zaznamenaly tako galerie Uffizzi v italské Florencii nebo Muzeum Akropole v Aténách.

Řada muzeí po pandemii změnila přístup ke svému provozu a výstavní činnosti. Například britská síť galerií Tate se více zaměřuje na environmentální i finanční udržitelnost, včetně delšího trvání výstav nebo omezení zápůjček z jiných institucí.

Celý článek zde.

Zdroj: hyperallergic.com