Publikováno: 28. 6. 2023

Muzeum Hermitage v Amsterdamu mění název

Nizozemská pobočka petrohradské Ermitáže vloni přerušila vazby na ruskou instituci kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině.

Muzeum Hermitage v Amsterdamu mění název

Muzeum Hermitage Amsterdam bylo otevřeno v roce 2009 jako největší pobočka Státního muzea Ermitáž v ruském Petrohradě. Otevírací ceremonie se účastnila nizozemská královna Beatrix a tehdejší ruský prezident Dmitrij Medveděv. Muzeum ve své stálé expozici prezentovalo část sbírky petrohradské obrazárny. Dne 3. března 2022 došlo k náhlému ukončení spolupráce se svým ruským protějškem a veškerých styků s Ruskem kvůli útoku na Ukrajinu. Jak muzeum uvádí na svých webových stránkách, "Hermitage Amsterdam si dlouhou dobu držela odstup od politického vývoje v Putinově Rusku. Koneckonců, politika se týče každodenní reality a naše orientace spočívá v pokladech umění a uměleckých směrech, které trvají staletí. Ruský útok na Ukrajinu znamenal, že udržování tohoto odstupu již nebylo možné." Muzeum pokračuje ve své činnosti díky podpoře dalších nizozemských muzeí a spolupracuje s institucemi zejména ze západní Evropy.

Muzeum je vzhledem k přetrvávajícímu válečnému konfliktu na Ukrajině ovšem odhodlané ze své prezentace směrem k veřejnosti odstranit veškeré zmínky o původní instituci. Od 1. září letošního roku tak změní svůj název na H’ART Museum. Na nové expozici muzea, nyní již bez ruských zápůjček, se budou podílet partnerské instituce Centre Pompidou v Paříži, Smithsonian American Art Museum ve Washingtonu nebo Britské muzeum. Tento krok vzbudil pozitivní reakce v nizozemském soukromém sektoru a řada velkých společností jako pivovar Heineken nebo banka ABN AMRO projevily zájem stát se sponzory instituce. Prvním výstavním projektem pod novým názvem a vizuální identitou bude Kandinsky, výstava díl ruského expresionistického malíře prezentující zápůjčky z Centre Pompidou. Výstava by se měla otevřít v polovině roku 2024.

Více v článku zde.

Zdroj: artnet.com