Publikováno: 26. 4. 2023

MUSAIONfilm 2023

Přehlídka muzejních filmů MUSAIONfilm, jež se uskuteční 6.–8. června, v areálu Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě, přijímá přihlášky filmů do 29. dubna.

@musaionfilm.cz

Těžištěm přehlídky jsou již od jejího založení v r. 1998 nejen projekce, ale i diskuse s autory filmů a lektory přehlídky. Letos do této role přijali pozvání pedagogové FAMU prof. Rudolf Adler (dokumentární tvorba) a prof. Marek Jícha (kamera), ale i další hosté přehlídky. Mezi jejími porotci je též předsedkyně ČV ICOM Mgr. Gina Renotière, Ph.D., zástupce exekutivy AMG Mgr. Václav Houfek a další hosté. Pozvání na slavnostní večer s předáním ocenění přijal také náměstek člena vlády Bc. Michal Šašek z Ministerstva kultury.

Letošní MUSAIONfilm je symbolicky zaměřen na problematiku „muzejního filmu“. Tento pojem byl poprvé ustanoven právě před 65 lety na EXPO 1958 pracovní skupinou odborníků z oblasti filmu, televize a muzeí pod patronací Mezinárodní rady muzeí ICOM. Členem této skupiny byl také náš významný pedagog, režisér a dokumentarista A. F. Šulc (1909–1992). S pojmem muzejní film pracuje MUSAIOnfilm od svého založení. Je aktuální také na mezinárodní přehlídce muzejní audiovize AVICOM FAIMP při Mezinárodní radě muzeí ICOM (letos je slavnostní předání ocenění připravováno univerzitou ve skotském St. Andrews 21–24. září, uzávěrka projektů na stránce faimpavicom.org – 31. května).

Dodneška je přihlášeno více jak 25 filmů od desítky přihlašovatelů. Třídenní program ozdobí také kulturní program.

Hosté přehlídky:

• Ministerstvo kultury – náměstek člena vlády Bc. Michal Šašek (absolvent Ústavu filmu a audiovizuální kultury na Masarykově univerzitě)
  • Město Uherský Brod – starostka PhDr. Miroslava Poláková, Ph.D. (pedagožka dějin kultury a spisovatelka literatury faktu – nositelka Ceny Egona Erwina Kische 2018)
  • Český výbor Mezinárodní rady muzeí (ICOM) – předsedkyně Mgr. Gina Renotière, Ph.D. (vedoucí odboru moderního a současného umění Muzea umění Olomouc)
  • Asociace muzeí a galerií ČR – člen exekutivy
  • ​Akademie múzických umění – režisér a pedagog prof. Mgr. Rudolf Adler (katedra dokumentární tvorby FAMU), kameraman a pedagog prof. MgA. Marek Jícha (katedra kamery FAMU, prezident Asociace českých kameramanů), kytarový virtuos a pedagog prof. Štěpán Rak (obor kytary HAMU)
  • Univerzita Tomáše Bati – režisér, scenárista, dramaturg doc. MgA. Mgr. Jan Gogola ml. (Ateliér audiovizuální tvorby Fakulty multimediálních komunikací), absolvent Petr Januschka (režisér)
  • Český rozhlas – dokumentarista a redaktor PhDr. Petr Slinták (absolvent Filmových studií FF UK)
  • MUSAIONfilm – em. ředitel Muzea J. A. Komenského PhDr. Pavel Popelka, CSc. (zakladatel MUSAIONfilmu), dokumentarista Václav Hron (TV Noe, Absolute Film Design s. r. o.),
  • Mgr. Jarmila Šlaisová (em. ředitelka IMPULS)

​Program MUSAIONfilmu 2023​​​​​

Webová stránka festivalu