Publikováno: 23. 1. 2023

Inspirativní muzejní obchody z USA

Americká aliance muzeí přináší přehled nejzajímavějších muzejních obchodů u muzeí v USA.

Inspirativní muzejní obchody z USA

Portál Americké aliance muzeí (American Alliance of Museum) přináší výběr inspirativních muzejních obchodů provozovaných u muzeí a galerií ve Spojených státech. Podle současných trendů již muzejní obchody, ať už fyzické v muzejních budovách, nebo ve formě eshopů, nejsou jenom pouhými prodejnami suvenýrů, ale neoddělitelnou součástí muzejního marketingu a edukace. Následující obchody byly mezi nejčastějšími odpověďmi v anketě o nejoblíbenější muzejní obchod na facebookové stránce AAM.

1. American Visionary Art Museum, Baltimore, Maryland - obchod u muzea specializujícího se na naivní umění (art brut) nabízí kromě reprodukcí vystavených díl i originální upomínkové předměty v jejich stylu - od šperků přes kuchyňské utěrky, nádobí až po žertovní dárky, které se nesou v duchu filozofie tohoto uměleckého stylu.

2. MoMA Design Store - obchod newyorského Muzea moderního umění je světoznámý svými pečlivě vybíranou designovou nabídkou, na které se do velké míry podílejí i kurátoři muzea. Jako jeden z mála muzejních obchodů se rozšířil i mimo zázemí domovské instituce a aktuálně nabízí své zboží v šesti pobočkách v USA, Japonsku a Hong Kongu.

3. The National Building Museum Shop, Washington D.C. - ani zaměření muzea na oblast architektury, stavitelství a městského plánování nemusí být překážkou nápaditého obchodu. Kromě publikací si zde nadšenci i široká veřejnost mohou pořídit tematické hračky, bytové dekorace, upomínkové předměty s vyobrazením ikonických staveb severní Ameriky nebo plyšovou verzi zvířat spjatých s městským prostředím, jako jsou holuby nebo potkany.

4. Virginia Museum of Fine Arts Shop, Richmond, Virginia - obchod u muzea umění pravidelně obměňuje svůj sortiment v závislosti na právě probíhajících dočasných výstavách. Například po návštěvě aktuální výstavy věnované motivu kytary v americkém umění zde návštěvníci najdou náušnice, salátové kleště nebo záložky do knihy ve tvaru tohoto hudebního nástroje.

5. National Gallery of Art Shops, Washington D.C. - americká národní galerie má ve svém komplexu budov celkem tři obchody. Populární jsou zejména samoobslužné dotykové kiosky, na kterých si můžete na počkání objednat reprodukce díl ze sbírek galerie v libovolné velikosti.

​Další inspirativní americké muzejní obchody najdete v článku zde.

Zdroj: aam-us.org