Publikováno: 17. 5. 2023

European Museum of the Year Award 2023

Cenu Evropské muzeum roku každoročně uděluje European Museum Forum pod záštitou Rady Evropy.

@europeanforum.museum

Cena Evropského muzea roku je udělena muzeu, které je jednak přitažlivé pro návštěvníky, nabízí jim jedinečnou atmosféru, nápaditou interpretaci a prezentaci, jednak se profiluje jako společensky odpovědné, prodemokratické, inkluzivní a udržitelné. Mohou se o ni ucházet velká i malá muzea, která mají potenciál zvýšit kvalitativní standardy evropských muzeí.

Kromě nejvýznamnější Ceny Evropského muzea, kterou letos vyhrálo Valencijské muzeum etnologie, mohou muzea získat i další ocenění:

• Muzejní cena Rady Evropy (The Council of Europe Museum Prize)
    Prestižní cenu uděluje každoročně Komise pro kulturu, vědu a vzdělávání Rady Evropy na základě doporučení poroty EMYA muzeu, které významně přispělo k prosazování lidských práv, demokratických hodnot a k přemostění kultur pomocí mezikulturního dialogu či překonáváním sociálních a politických bariér.

Letošní vítěz: The Workers Museum v Kodani

• Cena Kennethe Hudsona (The Kenneth Hudson Award)
    Cena je určena muzeu, projektu, osobnosti nebo skupině osob, kteří dokázali neobvyklým, překvapivým, případně i kontroverzním počinem posunout vnímání společenské role muzea v duchu Kennethe Hudsona. Vítěze vybírá Rada Evropského muzejního fóra (Board of Trustees) a nemusí být zvolena z uchazečů o cenu EMYA.

Letošní vítěz: Místo paměti Hrant Dink v Turecku

• Cena Silletto (The Silletto Prize)
    Sponzorem této ceny je Nadace Silletto sídlící na ostrově Man a je určena muzeu, které v minulých 3 letech prokázalo vynikající výsledky v zapojení místní komunity do plánování, rozvoje muzea a projektů pro kulturní dědictví nebo získalo významnou podporu dobrovolníků při práci s veřejností.

Letošní vítěz: Archeologické muzeum Vani v Gruzii

• Cena Meyvaert muzea za trvalou udržitelnost (The Meyvaert Museum Prize for Sustainability)
    Cena je určena muzeu, které prokazuje mimořádné zaujetí pro trvalou udržitelnost jak ve svém provozu, tak i ve způsobu tvorby expozic a programů.

Letošní vítěz: Švýcarské zemědělské muzeum

Letošní vítěz: Muzeum v přírodě Chilidika-Lekum

• Zvláštní uznání (Special Commendations)
    Zvláštní ocenění  jsou udělována muzeím, jež vytvořila inovativní koncepci inspirativní pro ostatní evropská muzea.

Letošní vítězové: Thackray Museum of Medicine (Velká Británie), Ilia Chavchavadze Literary Memorial Museum, Museum of the Tbilisi Museums Union (Gruzie), Graz Museum Schlossberg (Rakousko), FeliXart Museum (Belgie), Abbey Church of Payerne (Švýcarsko), Depot Boijmans Van Beuningen (Nizozemsko)

Více informací o jednotlivých oceněných muzeích: zde

Zdroj: europeanforum.museum