Publikováno: 6. 6. 2023

Dokument mapuje přípravy výstavy Vermeera v Rijksmuseu

Dokumentární film zavede diváky do zákulisí příprav vyprodané výstavy díl Vermeera v nizozemském Rijksmuseu.

Dokument mapuje přípravy výstavy Vermeera v Rijksmuseu

Vyprodaná velkolepá výstava díl nizozemského barokního malíře Jana Vermeera v amsterdamském Rijksmuseu sice skončila na začátku června letošního roku, veřejnost bude mít ale nyní možnost nahlédnout do jejího zákulisí. Dokumentární film Blízko k Vermeerovi (Close to Vermeer) režisérky Suzanne Raes představuje Gregora Webera, dlouholetého vedoucího oddělení výtvarného a užitého umění Rijksmusea, který chce před odchodem na důchod uspořádat a být kurátorem poslední rozsáhlé výstavy svého oblíbeného umělce.

Dokument sleduje jednotlivé kroky k realizaci výstavního projektu, od získávání velkého množství zápůjček od evropských a severoamerických institucí a soukromých sběratelů, přes hledání ideálního zabezpečovacího systému, který by chránil vzácná díla před očekávaným množstvím návštěvníků, až po nová zjištění o vystavovaných obrazech - včetně výsledku analýzy, podle kterého jeden z nich možná vůbec nepochází ze štětce slavného malíře.

Dokument Blízko k Vermeerovi (Close to Vermeer) měl premiéru 20. května 2023 v New Yorku, očekává se jeho distribuce v evropských a amerických kinech.

Celý článek zde.

Zdroj: news.artnet.com