Publikováno: 16. 6. 2023

ČR se stane členem dohody o kulturních stezkách Rady Evropy

Česká republika se stane plnohodnotným signatářem Parciální dohody o kulturních stezkách rady Evropy (EPA).

ČR se stane členem dohody o kulturních stezkách Rady Evropy

V roce 2010 Výbor ministrů Rady Evropy uzavřel Rozšířenou dílčí dohodu o kulturních trasách, která má umožnit užší spolupráci mezi státy, jež mají na rozvoji kulturních tras mimořádný zájem. Důvodem pro předložení materiálu vládě byla skutečnost, že má-li ČR plně benefitovat z kulturních stezek Rady Evropy a případně sama navrhovat nové, je třeba, aby přistoupila k EPA. Českou republikou v současnosti prochází 11 certifikovaných kulturních stezek Rady Evropy a akt přistoupení ČR do Rozšířené parciální dohody o kulturních stezkách (EPA) výrazně posílí příspěvek České republiky ke společnému evropskému kulturnímu dědictví i její pozici v Radě Evropy.

Kulturní stezky Rady Evropy se poprvé představily v roce 1987, kdy cesta napříč časem a prostorem vyjadřovala myšlenku sdílení společného kulturního dědictví a etických hodnot evropských států. O jejich další propagaci usilují Evropská komise, Evropský parlament, členské státy a Rada Evropy. Jako první vznikla stezka Poutnických tras do Santiaga de Compostela, která se později stala modelem pro vytváření dalších kulturních stezek a souvisejících služeb v oblasti cestovního ruchu. V roce 1998 vznikl Evropský institut kulturních stezek v Lucembursku, který zkoumá nové projekty, monitoruje aktivity v této oblasti, koordinuje aktivity partnerských organizací a archivuje informační dokumenty. Každý projekt kulturní stezky musí naplňovat sérii kritérií a musí být zaměřen na evropské téma vyprávějící v průběhu cesty příběh založený na zvoleném tématu.

Signatáři je v současné době 37 států. V lednu roku 2023 bylo v rámci projektu k dispozici 45 certifikovaných kulturních stezek. Česká republika jako možný signatář již participuje na svém území na 11 z nich (Evropské Mozartovy stezky, Evropská stezka židovského dědictví, Evropská stezka cisterciáckých opatství, Evropská stezka historických termálních měst, Cíl Napoleon, Evropská stezka průmyslového dědictví, Stezka železné opony, Stezka osvobození Evropa, Stezky reformace, Stezka historických kaváren a Cyrilometodějská stezka).

Více informací zde.

Zdroj: mkcr.cz