Publikováno: 7. 7. 2023

České Budějovice Evropským městem 2028

Vítězným městem, které v roce 2028 ponese titul Evropského hlavního města kultury, se staly České Budějovice, ve finále národního kola porazily Broumov.

@mkcr.cz

Projekt Evropské hlavní město kultury je jednou z prestižních evropských iniciativ, jejímž cílem je zdůraznit bohatství a rozmanitost evropských kultur, jejich společné aspekty i tradice. V průběhu téměř čtyřicetileté historie (titul se uděluje od roku 1985) se akce stala velmi flexibilním nástrojem kulturního, sociálního a ekonomického rozvoje jednotlivých měst a efektivním nástrojem evropské kulturní politiky. Za organizaci a řízení soutěže je v Česku odpovědné ministerstvo kultury, rozhodnutí předpokládá spoluúčast členského státu na financování projektu.

České Budějovice zvítězily v prvním kole nad Brnem a Libercem a ve finále i nad Broumovem. Výběr města začíná šest let před tím, než členská země tuto událost hostí. Nejprve vytvoří evropští i národní odborníci seznam potenciálních měst, z něhož následně vybírají to, které titul na daný rok získá. České Budějovice budou třetím českým městem, který titul Evropského hlavního města kultury ponese. V roce 2000 jej obdržela Praha a o patnáct let později Plzeň.

Evropská unie pro každý rok vybírá dva členské státy, jejichž města titul ponesou. Pro rok 2028 to bude vedle České republiky také Francie, která ve finále vybírá z měst Bourges, Clermont-Ferrand, Montpellier a Rouen, vítěz by měl být znám v prosinci. Třetí z měst v roce 2028 bude z kandidátských nebo potenciálně kandidátských zemí nebo z členských zemí Evropského sdružení volného obchodu a Evropského hospodářského prostoru. Do užšího výběru z těchto zemí postoupily Budva v Černé Hoře a Skopje v Severní Makedonii, vítěz bude znám v září.

Webové stránky České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028

Zdroj: mkcr.cz; ct24.ceskatelevize.cz