Publikováno: 21. 3. 2024

Jana Babušiaková: Boj o kultúrnu nezávislosť

Článek na portálu Artalk se zabývá společným českým a slovenským znepokojením nad transformací slovenských kulturních institucí.

Jana Babušiaková: Boj o kultúrnu nezávislosť

V pátek 15. března 2024 se v Bratislavě uskutečnila společná tisková konference zástupců a zástupkyň českých a slovenských odborných organizací k politicky motivovaným snahám o transformaci kulturních institucí na Slovensku.

Na tiskové konferenci v prázdném sále bratislavské Kunsthalle přednesli společné prohlášení předsedkyně Asociace muzeí a galerií (AMG) České republiky Irena Chovančíková, předsedkyně českého výboru ICOM Gina Renotière a místopředseda AMG Jan Smetana. Spolu s členy předsednictva Rady galérií Slovenska Adamem Galkou a Zuzanou Sýkorovou vyjádřili mimořádné znepokojění nad politicky motivovanými snahami o „transformaci“ kulturních institucí na Slovensku.

Celý článek je volně dostupný: zde

Komentář Jany Kapelové (též na Artalk) se zabývá aktuální situací Kunsthalle Bratislava a zaýšlí se nad účelem veřejných kulturních institucí a ptá se, jak přispívají k evoluci a edukaci slovesnké společnosti.

Zdroj: artalk.cz