Publikováno: 9. 2. 2023

ICOM vyjádřuje solidaritu s Tureckem a Sýrií

Vedení Mezinárodní rady muzeí ICOM se vyjádřilo k zemětřesení, které na začátku tohoto týdne postihlo oblasti Turecka a Sýrie a zasáhlo i řadu památek kulturního dědictví.

ICOM vyjádřuje solidaritu s Tureckem a Sýrií

Prezidentka Mezinárodní rady muzeí ICOM Emma Nardi a celé vedení organizace vydaly prohlášení k ničivému zemětřesení, které 6. února zasáhlo regiony Turecka a Sýrie. Kromě velkých ztrát na lidských životech a infrastruktuře došlo i k výraznému poškození památky na Předběžném seznamu památek UNESCO - hradu Gaziantep z přelomu 2. a 3. století, ve kterém zároveň sídlí muzeum. ICOM spolupracuje s muzei a muzejními profesionály z obou krajin u zhodnocení škod a možnostech mezinárodní pomoci u obnovy památkových objektů a muzejních sbírek, až to dovolí situace. V Sýrii bude ICOM monitorovat situaci a na základě toho případně aktualizuje syrský Červený seznam ohrožených památek. Během zemětřesení došlo například k dalšímu poškození citadely v Aleppe, která již předtím nesla stopy bojů během občanské války v zemi.

ICOM dává také do pozornosti svou činnost v oblasti nouzového řízení v oblasti památek, muzeí a kulturního dědictví v případě katastrofy (zemětřesení, potopa, válka apod.). U organizace působí Mezinárodní výbor pro odolnost muzeí vůči katastrofám DRMC. Připravenosti na nečekané ničivé události se věnuje i například kapitola z volně přístupné publikace Running a Museum Handbook. Autorem kapitoly je český nezávislý konzultant kulturních institucí pro oblast ochrany a využívání kulturního dědictví Pavel Jirásek.

Celé prohlášení je dostupné zde.

Zdroj: icom.museum