Publikováno: 21. 10. 2021

ICOM uveřejnil seznam ohrožených kulturních předmětů jihovýchodní Evropy

Mezinárodní rada muzeí ICOM v říjnu uveřejnila Červený seznam 119 ohrožených předmětů ze sbírek 45 muzeí jihovýchodní Evropy.

©icom.museum

14. října byl Mezinárodní radou muzeí vydán již osmnáctý Červený seznam, který je zároveň prvním jejím seznamem pro Evropu. Rada tím reaguje na ohrožení kulturního bohatství regionu v důsledku jeho socio-politické situace – především se jedná o častou praxi nelegálního obchodování se sbírkami v této oblastmi. Uvedení vybraných sbírkových předmětů na Červený seznam ICOM má zajistit potřebnou ochranu a zajištění přetrvání kulturního bohatství regionu.

Konkrétní předměty byly vybrány odborným týmem složeným z předních odbornic a odborníků Albánie, Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Chorvatska, Černé hory, Severní Makedonie, Moldávie, Rumunska, Srbska a Slovinska. Předměty pochází z různých dob od pravěku po 20. století, přičemž velkou část tvoří artefakty z antického období. Příkladně se zde nachází dácká vosková tabulka z 2. století n.l. z Národního historického muzea v Rumunsku, keramická ženská figurka z období pozdního neolitu z Národního muzea Bosny a Hercegoviny, mramorová busta Apollóna z Národního archeologického muzea v Tiraně, osmanský korán z 15. století z Ras muzea v srbském Novém Pazaru nebo ikona sv. Jana Křtitele ze 14. století z Muzea Republiky Severní Makedonie.

Seznam je dostupný na stránkách ICOM