Publikováno: 16. 5. 2022

Evropským muzeem roku 2022 je nizozemské Muzeum mysli

V estonském Tartu byly vyhlášeny výsledky soutěže Evropské muzeum roku 2022.

Evropským muzeem roku 2022 je nizozemské Muzeum mysli

V estonském Tartu byly vyhlášeny výsledky prestižní soutěže Evropské muzeum roku 2022 (European Museum of the Year Awards). Soutěž každoročně pořádá Evropské muzejní fórum, které z řad 60 nominovaných muzeí ocení ta nejlepší v několika kategoriích.

Hlavní cenu Evropské muzeum roku 2022 získalo nizozemské Muzeum mysli, které ve svých dvou objektech v Haarlemu a Amsterdamu kombinuje sbírku dějin psychiatrické péče a duševních onemocnění s uměním autorů různými způsoby vyčleněných z většinové společnosti.

Cena za přístupnost, inkluzi a sounáležitost putuje do Univerzitního muzea v norském Bergenu, které se specializuje na přírodní vědy a archeologii. U Muzea obuvi a obuvnictví ve španělské Ince bylo oceněno jeho zapojení do místní komunity, dánské muzeum skla Holmegaard Værk obdrželo cenu za environmentální udržitelnost.

Z českých muzeí bylo letos nominováno Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě za svou expozici Comenius Mundi, instalovanou v nizozemském Naardenu.

Více informací na oficiálních stránkách soutěže zde.

Zdroj: europeanforum.museum