Publikováno: 11. 6. 2024

Výstava: Ukrajinská pole orná a válečná

Výstava v Národním zemědělském muzeu zavede návštěvníky prostřednictvím exponátů, fotografií i virtuální reality na válkou sužovanou Ukrajinu a představí význam ukrajinského zemědělství pro tamní ekonomiku, ale i globální svět.

Výstava: Ukrajinská pole orná a válečná

Výstava v gesci Národního zemědělského muzea (NZM) představí Ukrajinu jako zemědělskou velmoc, na jejíž produktech je závislý celý svět. Porušení exportních řetězců potravin zvyšuje ceny, dává předpoklad pro hladomor a nelegální migraci. Okupace části východních území, časté ostřelování civilních infrastruktur v celé zemi, námořní blokáda černomořských přístavů i otevření evropských trhů pro ukrajinské plodiny způsobily rozsáhlé změny v odběratelsko-dodavatelských vztazích a měly vliv na navýšení cen komodit v různých částech světa.

Vystaveny budou autentické vraky tří kusů zemědělské techniky z Černihivského regionu. Zničený kombajn, traktor a secí stroj symbolizují dopady násilného válečného konfliktu, který se nevyhýbá ani zemědělství a lidem v něm pracujících. Osobní příběhy spojené se zničenými stroji vypovídají o situaci na Ukrajině na jaře 2022. Výstava je umocněna zážitky prostřednictvím virtuální reality Ondřeje Moravce a Volodymyra Kolbasy, která návštěvníky přenese přímo do poškozených zemědělských podniků.

Výstava Ukrajinská pole orná a válečná je součástí projektu Ministerstva vnitra Putinův hlad. Zvolený název projektu odkazuje na cílenou formu hybridní války vedenou současným Ruskem, která má za následek znesnadnění dovozu ukrajinských obilovin, na nichž je část světa závislá.

Výstava probíhá v ostravské pobočce NZM do 31. 7. 2024.

Více informací o vyýstavě: zde

Zdroj: nzm.cz