Publikováno: 18. 10. 2023

Výstava Loot - 10 stories

Výstava v nizozemském Mauritshuis představuje osudy 10 sbírkových předmětů, které byly nabyty násilnou cestou, ve virtuální realitě.

Výstava Loot - 10 stories

Nizozemská muzea se posledních několik let aktivně věnují nejen výzkumu provenience a repatriaci svých sbírkových předmětů, nabytých v koloniálních nebo násilných kontextech, ale toto téma zahrnují i do své výstavní a prezentační činnosti. Muzeum Mauritshuis v Haagu v září letošního roku otevřelo výstavu, které na představení tohoto tématu využívá technologie virtuální reality.

Návštěvník se ocitá v pozici ředitele muzea, který se postupně dozvídá o původu svých sbírkových předmětů. Výstava představuje ukradené předměty ze tří období: umění uloupené francouzskými revolucionáři v roce 1795, umění odebrané židovským majitelům nacisty a umění odcizené během koloniální nadvlády. Umělecké duo Jongsma + O'Neill pomocí videoinstalací a digitálních technik ukazuje pohnutou historii deseti objektů ze sbírek muzea a vliv tohoto pozadí na dnešek, například formou otázky: Co by se stalo, kdyby byly všechny tyto artefakty vráceny původním majitelům?

Mezi předměty patří například slavný Rembrandtův Autoportrét z roku 1669, konfiskovaný nacisty z vlastnictví židovské rodiny Rathenaů, dýka z chrámu Goa Lawah na indonézském ostrově Bali, kterého obyvatelé byli zmasakrováni během bojů s nizozemskou koloniální správou, nebo dva obrazy ze 17. století, odneseny francouzskými revolucionáři z paláce nizozemského místodržitele Viléma V. Oranžského.

Výstava Loot - 10 stories je k vidění do 7. ledna 2024.

Více informací o výstavě zde.

Zdroj: mauritshuis.nl